Šťastný ako blcha v kožuchu? Váš psík z toho šťastný určite nie je.
Blcha je najčastejší vonkajší parazit psov aj mačiek. Je to hnedý, asi 3mm veľký hmyz. Nemá krídla, zato poriadne nohy áno a tie z blchy robia najlepšiu skokanku na svete v pomere k veľkosti tela.
Dospelé blchy sa živia krvou a tým spôsobujú nemalé problémy. Ak je bĺch na jednom psíkovi priveľa, môžu mu spôsobiť anémiu. Oveľa častejšia je však alergická reakcia na blšie uhryznutie. Prejavuje sa silným svrbením, škriabaním a začervenaním kože.
Či má váš pes blchy, zistíte jednoducho. Buď zbadáte pobehovať živú blchu alebo nájdete jej trus. Ten vyzerá ako malé čierne bodky v srsti, pripomínajúce mak. Ak ich vyčešete na vlhký papierik a necháte chvíľu stáť, začne sa okolo nich tvoriť červeno-hnedá zóna, pretože blší trus obsahuje veľa nestrávenej krvi.
Proti blchám bojujeme na viacerých frontoch. Môžeme použiť šampóny a spreje, najúčinnejšie sú však kvalitné obojky a prípravky proti blchám a kliešťom zároveň od veterinára. Dôležité je vyčistiť všetky miesta, kde sa psík zdržuje. Posteľ, pelech, koberce povysávať a vyprať, búdu, podlahy poumývať a vydezinfikovať. Larvy bĺch totiž žijú v prostredí. Živia sa trusom dospelých bĺch, ale nepohrdnú ani drobnými nečistotami. Musíte prerušiť ich životný cyklus v každom bode, inak bude váš boj márny.
Hovorí sa, že každý poriadny pes musí mať aspoň 1 blchu…Práve naopak! Žiadny poriadny pes nemá blchy.
10 faktov o blche
- V 98% prípadoch zablšenia je pôvodcom blcha mačacia. Menej častá je pravá blcha psia, ale môže to byť aj blcha od ježka, králika alebo hydiny.
- Dospelá blcha dokáže žiť bez potravy (krvi) až 6 mesiacov.
- Blcha je medzihostiteľom a prenášačom pásomnice psej (Dipilidium caninum). Ak má váš pes blchy, okrem odblšenia ho treba aj odčerviť.
- Alergia na blšie uhryznutie je doživotná a nedá sa liečiť. Dá sa len zabrániť jej opätovným prejavom
- Šampón zabije len blchy, ktoré sú v čase kúpeľa prítomné na psovi. Nebráni v ďalšom napadnutí blchami, ani neobmedzuje ich vývin.
- Boj proti blchám trvá po celý život zvieratka. Neexistuje proti nim imunita.
- Blchy najčastejšie „kúšu“ v oblasti bedier, nad chvostom a v okolí koreňa chvosta, vnútornej a zadnej strane stehien.
- Životný cyklus blchy tvoria štádiá: Vajíčko-larva-kukla-dospelý jedinec.
- Blšie vajíčka neostávajú nalepené na srsti, ale vypadávajú do prostredia. Tak isto larvy žijú mimo tela psa.
- Ak by človek chcel uskutočniť taký skok ako blcha, musel by v prepočte na svoju veľkosti skočiť do výšky 70m a do diaľky vyše 130 metrov!
Na Vaše pripomienky a otázky Vám rád odpoviem na tel.č. 0908 909 641, email: michal.zalas@veterina-kysuce.sk alebo u nás na ambulancii na ul. Vajanského 588, 024 01 Kysucké Nové Mesto.